مقدمه

كمپاني پلي بوي انترپرايز كه ناشر مجله پلي بوي است، در مجله از استفاده از تصاويري كه حاوي نزديكي جنسي باشد، خودداري مي كند و تنها با نشان دادن تصاوير برهنه دختران بالاي سن قانوني اكتفا مي كند. با اين  وجود در ديگر رسانه هاي خود از جمله در تلويزيون پلي بوي، به توليد فيلم هايي ويژه بزرگسالان مي پردازد كه نزديكي جنسي را نيز نشان مي دهند.

تاريخچه

مجله پلي بوي در سراسر دنيا شهرت جهاني و علاقه مندان فراواني دارد. پر فروش ترين نسخه اين مجله، مربوط به شماره نوامبر 1972 است كه تعداد تيراژ شمارگانش به 7.161.561 نسخه رسيد. مدل روي جلد اين شماره، پم راولينگز نام داشت.

براساس آمار اعلام شده يك چهارم تمام دانشجويان آمريكايي در تمام مراحل تحصيلي، هر ماهه پلي بوي را خريداري مي كنند. اين مجله، پرفروش ترين مجله مربوط به مردان و مسائل جنسي در سراسر دنيا است كه از نظر تعداد شمارگان بالاترين تيراژ در سطح جهان را در اختيار دارد. امروزه تيراژ مجله پلي بوي به بيش از سه ميليون كپي، تنها در نسخه انگليسي آن مي رسد.

جلوگيري از فروش مجلات پلي بوي

پلي بوي (به انگليسي: playboy) نام مجله بزرگسالان معروف آمريكايي است. مجله پلي بوي كه بصورت ماهيانه در ده ها كشور جهان و به زبان هاي مختلف منتشر مي شود، شامل مقالات سياسي، اجتماعي و ورزشي، مصاحبه با شخصيت هاي مهم جامعه، مقالات مرتبط با مد، عكس هاي مانكن هاي زن و برخي افراد مشهور به صورت عريان و هم چنين مقالاتي در مورد مسائل جنسي با موضوعيت روابط جنسي است كه از سال 1953 ميلادي (1332 خورشيدي) توسط هيوهيفنر و همكاران در ايالات متحده آمريكا براي نخستين بار انتشار يافت و تاكنون نيز ادامه دارد.

شركت پلي بوي كه بعدها زير چتر شركت پلي بوي انترپرايز با گسترش حيطه خود از مجله به تمامي فرم هاي رسانه اي، از جمله شبكه راديويي، شبكه تلويزيوني و شبكه اينترنت نفوذ گسترده اي يافت و به يك امپراتوري رسانه اي در زمينه مربوط به سكس و مسايل جنسي تبديل شد.

مجله پلي بوي همچنين در هر شماره خود داستان هاي كوتاهي از نويسندگان برجسته جهان از جمله آرتور چارلز كلارك، يان فلمينگ، ولاديمير ناباكوف و مارگارت اتوود را منتشر مي كند. اين مجله كه در جامعه آمريكا به مجله مردان معروف است، به گرفتن مواضع ليبرال در مسائل مهم سياسي مشهوريت دارد.

رنگ صورتي: كشورهايي هستند كه مجله پلي بوي به هر دليلي ديگر در آن كشور ها چاپ نمي شود.

رنگ سرخابي: كشورهايي هستند كه هنوز پلي بوي در آنها منتشر مي شود.

در بعضي از كشورها با اينكه پلي بوي منتشر مي شوند ولي با محدوديت هايي همراه است مثلا كشور ژاپن كشوري است كه عكس هايي كه بالا تنه ي زن ها را برهنه نمي توان ديد چاپ مي شود. در چاپهاي بين المللي مجله پلي بوي سعي مي شود از دختران بومي هر كشور استفاده شود.

عكس هاي مشهور برهنه در پلي بوي: هنر پيشگان مشهور – ورزشكاران نامدار – حتي درجه داران و افسران ارتش و پليس امريكا مدلهاي برهنه روي جلد مجله پلي بوي شده اند.

در سال 1960 و 1971 تمام پلي ميت هاي سال يك خودروي صورتي دريافت مي كردند كه اين دختران بعدا به دختران صورتي معروف شدند.

از ميان هزاران دختران كه هر ماهه براي عريان شدن در مجله پلي بوي گزينش مي شوند تنها يك دختر به عنوان هم بازي يا پلي ميت ماه انتخاب مي شود. هم بازي ماه در صورت معروف نبودن با قرار گرفتن در مجله پلي بوي يكدفعه به معروفيت مي رسد و يك شبه ره صدساله طي مي كند در كنار اين مجله پلي بوي به پلي ميت برگزيده ماه و پلي ميت برگزيده سال كه تنها يك دختر از ميان 12 دختر ماه است جوايز ارزنده اي را اعطا مي كنند.

مبارزه با ازدواج:

در طي سالهاي دهه پنجاه و شصت ميلادي، نبرد عليه زناشويي فعاليتي بود كه مردان بر آن نظارت داشتند و پلي بوي (play boy) از آن حمايت مي كرد. در اوايل دهه هفتاد فمينيستها، مسئولان افراطي كنترل رشد جمعيت، نظريه پردازان ماركسيست و رهبران انقلاب جنسي به اين گروه پيوستند و در مقياسي بسيار گسترده و نيرومند به مقوله زناشويي حمله كردند.

اين مسايل چگونه اتفاق افتاد؟

در سال 1972 جامعه شناس فمينيست بنام جسي برنارد (Bernard Jessie) چنين استدلال كرد كه در حالي كه ازدواج براي مرد تندرستي و اعتبار و سلامت روحي و رواني در بردارد، براي زن محدوديت افسردگي، اضطراب در پي دارد.

حتي امروزه به دانشجويان كالج ها در امريكا مي آموزند: كه ازدواج اثري نامطلوب بر سلامت رواني زنان دارد.

تقريبا در همان زماني كه برنارد اين مسايل را مي نوشت، انقلاب طلاق، ازدواج را به شكلي ذهني از مقام اش به عنوان تعهدي كه تمام عمر ادامه مي يافت به انتخابي پيوسته آزاد تنزل داد.

تا اينكه در سال 1999 ديوان عالي كانادا پا را از اين فراتر گذاشت و اعلام كرد «قوانيني كه ازدواج را مرود حمايت قرار ميدهند تبعيض آميز اند، به اين دليل كه مزاياي يكساني به زوجهاي همجنس باز ارائه نميدهند!!!

در آن زمان انديشه هايي براي فروپاشي نهاد خانواده مطرح شد كه آثار مخوف اين افكار شيطاني هنوز هم گريبان گير بشريت است. موثر ترين راه براي متلاشي كردن بستر خانواده و از بين بردن انگيزه جوانان براي ازدواج چيزي نبود جز: «آزادسازي كامل جنسي» كه انسانيت را در باتلاقي فرو برد كه تاكنون راه فراري از آن يافت نشده .

بر مبناي همين تفكر طرفداران مكتب پلي بوي: «زنان حق دارند از جسم خود و اعضاي تن خود به هر نحو كه ميخواهند و بدون عواقب آن استفاده كنند‌‍‌ بدين معني كه رابطه ي جنسي مانند يك تفريح و فارق از بچه و دردسرهاي آن باشد. واقعا اگر به اين خواستها به دقت توجه كنيد خواهيد ديد كه چقدر بي معنا است.

 زني كه تصوير عريانش بر روي جلد مجله چاپ شود 65.000 دلار جايزه ميگريد و از ميان 12 زن هر ماه به يك زن جايزه ويژه 140.000 دلاري به همراه يك خودرو و يك موتور سيكلت اعطا ميشود.

اين جوايز آنقدر وسوسه كننده است كه افراد معروفي از بازيگران، ورزشكاران، و خوانندگان آمريكايي را بخود جذب كرد. از جمله اين افراد مي توان به «مدونا» (خواننده معروف آمريكايي)، «ايمي آكاف» (عضو تيم پرش ارتفاع آمريكا) آنانيكول اسميت (بازيگر معروف آمريكايي) پتي ديويس (دختر رونالد ريگان، رئيس جمهور گذشته آمريكا) و لاتويا جكسون (خواهر مايكل جكسون) اشاره كرد.

چاپ بين المللي: بسياري از كشورهاي آسيايي غير اسلامي از جمله هندوستان، جمهوري خلق چين، مالزي، تايلند، سنگاپور، به مجله پلي بوي حق انتشار نداده اند و داشتن و يا خريد و فروش آن در اين كشورها جرم محسوب مي شود. همچنين در كليه كشورهاي اسلامي انتشار اين مجله ضد ارزش جرم محسوب مي شود.

در خود آمريكا نيز در مقابل پخش اين اين مجله محدوديت هاي زيادي وجود دارد از جلمه اينكه فروش اين مجله به افراد زيرا 18 سال ممنوع است و در كتابفروشي ها با روكش پلاستيكي و در قفسه هايي كه در معرض ديد عموم نباشد از اين مجله نگهداري ميشوند.

پلي بوي درپشت دروازهاي ايران

متاسفانه بدليل عدم آگاهي مردم ايران از معني آرم پلي بوي (خرگوش پلي بوي) استفاده از محصولات و آرم اين كمپاني رو به افزايش است.

نكته قابل تامل اين است كه استفاده از محصولات پلي بوي در سرتاسر جهان براي زير 18 سال ممنوع است، اما در ايران آرم پلي بوي به عنوان يك علامت كارتوني و فانتزي بر روي لباس و تي شرتهاي كودكان و نوجانان ديده ميشود.

بيشتر جوانان تهران و شهرهاي بزرگ بدون آگاهي از عملكرد كمپاني مذكور تي شرتهاي با مارك پلي بوي به تن مي كنند. همچنين دفتر هاي فانتزي نيز با آرم مذكور در برخي فروشگاه هاي لوازم التحرير به فروش ميرسد كه مورد استفاده دانشجويان و دانش آموزان است. اخيرا مواردي از فروش گردنبندهاي پلي بوي در تهران و حتي مشهد ديده شده كه جاي تامل و تاسف دارد.

ارمغان شوم پلي بوي

مشغول داشتن آمريكايي ها به آزاد سازي و روابط جنسي فاجعه آفريد. آمريكايي ها تنها تر و غمگين تر از گذشته شده اند. مرد مراقب زن و زن مراقب مرد است و از يكديگر احتياط مي كنند. از ميان رفتن احساس شرم و حيا از رفتارهاي نادرست جنسي موجب شده كه افراد بيشتر دست به خشونت جنسي بزنند و كمتر شاهد رفتارهاي تعهد اميز و عاشقانه باشيم. با اين همه هدف از رابطه جنسي چيست؟

مطالعات گوناگون دانشمندان نشان ميدهد كه افراد متاهل روي هم رفته از ديگر افراد خوشبخت تر هستند. افرادي كه ازدواج مي كنند مدت بيشتري زندگي مي كنند و سلامت تر و شادمان تر از بقيه به شمار ميروند. آنان درآمدب يشتير از مردان و زناني كه موقعيت يكساني با آنها دارند و متاهل نيستند دارند و از پولي كه بدست مي آورند ثروت بيشتري مي اندوزند.

رابيه بين دو زوج و روابط آزاد بين دختر و پسر حتي اگر در عاطفي ترين سطح باشد قابل قياس با يكديگر نيستند. چيزي كه در زندگي افراد متاهل وجود دارد تنها دوست داشتن و اهميت قائل شدن براي ديگري نيست، بلكه آنها خود را مرهون يكديگر ميدانند و فرزندان و والدينشان را نشانه اي از زندگي اجتماعي ميدانند و به همين دليل دوستشان دارند.

چرا انسان اينگونه است. آيا او سرگردان آفريده شد. واضح است كه دنيا به انتهاي خط رسيده وكلافه است. خود را خالي از هر قيد و بندي كرده تا بتواند مشكلات ناشي از افسردگي اش را رفع كند. مانند كسي كه در سراشيبي دره قرار گرفته باشد به هر گياه خشك سر راه خود متوسل مي شود اما آيا با آن نجات مي يابد؟؟؟

 

 

نوشته شده در جمعه بیست و ششم آذر 1389ساعت 20:45 توسط زهره مشکی باف مقدم
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و سوم بهمن ۱۳۹۰ساعت 13:2  توسط  احمد نژاد  |